Möt Jan-Olof – efter 60 år på FRA
Jan-Olof gick första gången in genom FRA:s grindar samtidigt som Berlinmuren började byggas. Hösten 2025 gick han i pension, efter 60 års anställning. Artikeln är hämtad ur FRA:s årsrapport för 2025.

2026-07-14
Jan-Olof Grahn ryckte in till S1 i Uppsala. Han hade fyllt arton och året var 1961. En dag avbröts rutinen för de värnpliktiga då en man från FRA dök upp med ett erbjudande att testa telegrafi. Jan-Olof hade ingen aning om vad FRA var för något, och inte trodde han sig ha några talanger i telegrafi heller – men han var i alla fall nyfiken på det där testet.
Det gick oväntat bra, så han blev antagen som värnpliktig spanare vid FRA. När Jan-Olof så småningom muckade fick han höra att om han någon gång funderade på att arbeta på FRA så kunde han höra av sig.
Men Jan-Olof hade andra planer och började kemilinjen vid KTH. Det blev emellertid inte riktigt vad han hade tänkt sig. Efter ett par år hade han fått nog, och hörde av sig till FRA. Han blev åter spanare; våren 1965 började han sin första anställning vid FRA.
Men Jan-Olof ville fortfarande studera, så han pluggade vid sidan av arbetet. Han läste teoretisk filosofi, merkantil-teknisk engelska, statskunskap och religionshistoria. Sedan ägnade han tre månader åt en resa på Transsibiriska järnvägen, på väg mot Japan.
Åren gick och Jan-Olof fick nya uppgifter, dessutom chef för allt fler medarbetare.
1985 blev Jan-Olof chef för en ny verksamhet där militär spaning och bearbetning slogs ihop. Den nye generaldirektören Pär Kettis ville att FRA skulle göra mer egna analyser och leverera mer kvalificerade underrättelserapporter än tidigare.
– Han var visionär och väldigt intresserad av underrättelsefrågor.
Jan-Olof fortsatte som chef för samma avdelning i många år. Under den tiden skedde en akademisering av analytikerkåren vid FRA. Den utgående rapporteringen från FRA moderniserades och utvecklades.
Vad har varit din viktigaste insats under din tid på FRA?
– Det var nog generationsbytet från de bearbetare som anställts under andra världskriget till ett modernare FRA, med en mer kvalificerad bearbetning och analys. Våra underrättelser till regeringen, Försvarsmakten och säkerhetstjänsten blev med det allt viktigare som underlag för dem – nyttan av FRA ökade.
2008 gick Jan-Olof i pension. Men han ville inte slita sig från FRA – istället engagerades han på nytt i FRA:s arbete, nu med att dokumentera myndighetens insatser historiskt. Eftersom mycket av FRA:s verksamhet är hemlig kan vi inte berätta så mycket om vad vi gör. Genom att berätta vad vi gjort tidigare i historien ger vi en bild av vilken sorts nytta uppdragsgivarna får av FRA.
Den 8 mars 2025 kunde Jan-Olof fira att han varit anställd vid FRA i 60 år – ett svårslaget rekord.
Jan-Olof kom att bli en flitig författare till en serie historiska skrifter. Det blev också böcker i ämnet, inte mindre än fem stycken. Jan-Olof har även medverkat som expert i dokumentärer och TV-produktioner.
Den 8 mars 2025 kunde Jan-Olof fira att han varit anställd vid FRA i 60 år – ett svårslaget rekord. Ett halvår senare gick han slutgiltigt i pension. När han första gången gick in genom grindarna som värnpliktig var det samtidigt som Berlinmuren började byggas. När han sista gången gick ut genom samma grindar kunde han se tillbaka på ett arbetsliv med varierande omvärldsmiljö: det kalla kriget, avspänning och globalisering, uppbyggnaden av nya och komplexa hot, Natomedlemskap och ett ännu pågående storkrig i Sveriges närområde.
